operator kombajnu

Co operator kombajnu musi mieć w zapasie na polu?

Żniwa za pasem, więc warto pomyśleć nad gruntownym przeglądem kombajnu oraz przygotowaniem kilku zapasowych części, które warto mieć ze sobą na polu.

Podczas ładnej pogody żaden rolnik nie może sobie pozwolić na żadne opóźnienia, zjeżdżanie do garażu na serwis, wymianę części w trakcie pracy czy jakiekolwiek usterki. Dlatego posiadanie części do kombajnów ze sobą, a także gruntowny przegląd przed sezonem to podstawa u każdego rolnika. Kombajn rolniczy to ogromna maszyna, która zbudowana jest z szeregu podzespołów takich jak nagarniacze, części tnące, podajniki, przenośniki, chwytaki, wytrząsacze, wentylatory, sita, rozdrabniacze czy zbiorniki. Oczywiście każdego z tych elementów nie można samodzielnie naprawić na polu, ponieważ najczęściej potrzebny jest do tego mechanik specjalizujący się w maszynach rolniczych. Jednak wymiana części elementów roboczych potrzebnych podczas koszenia, które mogą ulec uszkodzeniu na przykład w wyniku uderzenia o kamień czy zwyczajnego zużycia, jest dla większości rolników pracujących w branży dłuższy czas prosta i bezproblemowa.

Przygotowanie kombajnu do żniw

Zanim jednak przejdziemy do części do kombajnów, skupmy się na przygotowaniu maszyny do żniw. Kompletny serwis powinien obejmować:

  • dokładne sprawdzenie wszystkich podzespołów,
  • wymianę uszkodzonych lub zużytych części,
  • smarowanie wymagających tego podzespołów.

Kombajn należy sprawdzić zarówno na zimno, jak i przy uruchomionym silniku. Po długiej zimie należy rozpocząć od próby rozruchu. Dzięki temu uda się sprawdzić stan instalacji elektrycznej oraz poziom naładowania akumulatorów. Jeśli jednak chodzi o przewody, należy pamiętać, że mogą one zostać pogryzione przez myszy czy szczury. Dlatego po zakończeniu sezonu całą maszynę należy bezwzględnie oczyścić z resztek pożniwnych.

Najważniejszym elementem kombajnu jest zespół żniwny. Jeśli jakikolwiek element uległ uszkodzeniu i wymaga na przykład spawania, należy go wymontować i naprawić poza maszyną. Często usterki zespołu żniwnego to wygięte lub wyłamane palce, bagnety oraz nożyki kosy. Poza tym sprawdzenia i nasmarowania wymaga układ napędowy kosy. W tym miejscu trzeba sprawdzić luzy oraz dysproporcje między osią osterek i osią palców. Przejrzeć trzeba również przenośnik ślimakowo-palcowy i prowadnice palców podajnika. Niekiedy zwoje ślimaka ulegają uszkodzeniu i powodują charakterystyczne bicie. Wówczas trzeba wymienić łożyska. Ponadto należy skontrolować stan siłowników w nagarniaczu i sprzęgła przeciążeniowego.

Dodatkowe części rolnicze na pole

Zespół żniwny jest najważniejszym elementem całego kombajnu. Często podczas prac na polu poszczególne jego elementy ulegają uszkodzeniu. Na szczęście każdy rolnik powinien sobie poradzić z szybką naprawą na polu tak, aby nie musieć zjeżdżać do gospodarstwa lub mechanika. Dodatkowe części rolnicze do kombajnu, które warto wziąć ze sobą na pole to:

  • bagnety,
  • śruby kosy,
  • nożyki kosy,
  • noże sieczkarni,
  • spinki łańcucha,
  • podbieracze,
  • łożyska.

 

Tankowanie maszyny na polu

Same części zamienne to jednak nie wszystko. Warto również mieć w zapasie paliwo do kombajnu. Na szczęście maszyny rolnicze zgodnie z prawem można tankować na polu. Niestety ilość dostarczanego w to miejsce paliwa jest nieco ograniczona. Wiele maszyn rolniczych to ciężki sprzęt, który zajmuje dużo miejsca i porusza się powoli. Trudno wyobrazić sobie kombajn zbożowy, który podjeżdża na przydrożną stację paliw. Dlatego tego typu maszyny najczęściej tankuje się na terenie gospodarstwa lub właśnie na polu. Rolnicy zużywają kilkadziesiąt, a nawet kilkaset litrów paliwa na jeden hektar ziemi uprawnej. Do obróbki dużych pól trzeba mieć jego konkretny zapas. Jednak bezpośrednie tankowanie z cysterny jest zabronione. Dowozić je i przechowywać można  w specjalnie przeznaczonych do tego, atestowanych zbiornikach dwupłaszczyznowych  z wytrzymałego polietylenu.  Wszystko to dlatego, że paliwo kwalifikowane jest jako substancja niebezpieczna.

Części zamienne czy oryginały

Wybór pomiędzy oryginałami a zamiennikami nie jest taki oczywisty. Oryginalne części do kombajnów Massey Ferguson, Claas czy Fendt kosztują sporo, a serwis z ich pomocą najlepiej jest przeprowadzać w autoryzowanym warsztacie. Jeśli jednak maszyna jest starsza, a usterka wystąpiła nagle – można użyć zamienników. Dobrze sprawdzają się do szybkich napraw na polu, kiedy liczy się czas, aby nie trzeba było przerywać pracy. Po zakończonym sezonie cała maszyna zostanie poddana przeglądowi, a jeśli części zamienne nie wytrzymają – wymieni się je na wyższej jakości.

Back to top