szybkozłącze smarownicy

Często psująca się końcówka smarownicy?

Zdecydowana większość maszyn do prawidłowego działania potrzebuje regularnego sprawdzania stanu technicznego, a także niezbędnych konserwacji. Wpływa to nie tylko na bezawaryjną pracę, ale także na przedłużenie żywotności. Wszelkie czynności powinny być dostosowane do rodzaju urządzenia oraz zaleceń producenta. Mimo to w większości przypadków niezbędnym działaniem będzie smarowanie, zapewnia ono bowiem nie tylko lepszą pracę, ale też zmniejsza zużycie poszczególnych części. W tym celu w każdym miejscu, w którym wykorzystywane są liczne maszyny i urządzenia powinna znajdować się smarownica, której istotnym elementem jest końcówka. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze, aby jak najrzadziej się psuła?

Smarownica, inaczej zwana także towotnicą to urządzenie, które umożliwia podanie smaru lub innych środków smarujących w odpowiednie miejsce maszyn. Dzięki niej można dotrzeć nawet do trudno dostępnych elementów, takich jak chociażby łożyska, sworznie czy przeguby. Nie dziwi więc fakt, że ma powszechne zastosowanie w warsztatach mechanicznych, a także w gospodarstwach rolnych, których efektywna praca uzależniona jest od dużej ilości sprzętu. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne urządzenia tego typu – od smarownic ręcznych czy nożnych po elektryczne i pneumatyczne. Niezależnie od rodzaju sprzętu, trzeba zwrócić uwagę na jego części składowe, wśród których niezwykle istotna jest końcówka smarownicy. To właśnie ona odpowiada za odpowiednie dozowanie smaru i pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Niestety jest to element, który może się psuć. Co zrobić, aby tego uniknąć?

Przede wszystkim trzeba zadbać o wybór końcówki smarownicy od dobrego producenta i zwrócić uwagę na jej parametry. Nie ulega wątpliwości, że należy dobrać ją zarówno do rodzaju smarownicy, jak i do swoich potrzeb. Aby zminimalizować straty smaru, watro zdecydować się na końcówkę z blokadą kulkową. Dobrym wyborem będzie także samoblokująca, automatyczna końcówka smarownicza, bowiem jej montaż na kalamitce charakteryzuje się dużą prostotą. Istotną kwestią jest także jakość materiałów, z których została wykonana końcówka. Hartowane kły i obudowa, a także cynkowana powierzchnia z pewnością wpłyną na dłuższą żywotność w stosunku do końcówek wykonanych ze słabej jakości materiałów. Jeśli smarownica ma służyć do obsługi dużej ilości różnorodnych urządzeń, najlepiej zdecydować się na kopno zestawu końcówek, będzie to bowiem gwarancja wszechstronnego zastosowania sprzętu.

Podsumowując, końcówka o odpowiedniej wielkości dostosowanej do typu urządzenia, a także wykonana z materiałów dobrej jakości to większa ergonomia pracy przekładająca się na sprawne działanie urządzeń.

Back to top