lemiesze

Czy warto stosować wzmacniane dłuta i lemiesze?

Od zarania dziejów człowiek dążył do tego, aby ułatwiać sobie pracę. W efekcie powstało więc wiele maszyn i urządzeń, które wspomagały pracę ludzkich rąk. Jednym z nich był pług, który w formie zbliżonej do współczesnej znany jest od ok. 700 roku n.e. Od tego czasu stał się on podstawowym narzędziem uprawowym, bez którego trudno sobie wyobrazić orkę. Składa się z kilku części, wśród których istotne znaczenie mają lemiesze i dłuta. Czym są te elementy i czy warto stosować je w wersji wzmacnianej?

Lemiesz jest to dolna część korpusu pługa. Jego najważniejszym zadaniem jest odcięcie skiby od gleby, a następnie podanie jej na okładnicę i odłożenie odwróconej na pole. Rozcinanie ziemi uprawnej ma na celu jej napowietrzenie, pozbycie się chwastów, a w efekcie przygotowanie do dalszej uprawy. Jako że środowiskiem pracy lemiesza jest gleba, narażony jest on, chociażby na kontakt z kamieniami, co może prowadzić do szybkiego zużycia. Z tego powodu współczesne lemiesze coraz częściej wyposażone są w dłuto. Jego zadaniem jest ochrona lemiesza przed nadmiernym ścieraniem. Oba elementy pługa poddawane są intensywnej eksploatacji, co grozi ich przedwczesnym zużyciem, a nawet i uszkodzeniem. W związku z tym z pewnością warto stosować wzmacniane dłuta i lemiesze. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Zarówno lemiesz, jak i dłuto w wersji wzmocnionej będą bardziej wytrzymałe, co przełoży się na dłuższą, bezawaryjną pracę pługa. Będzie ona ponadto znacznie bardziej efektywna, bowiem sprawnie działające elementy pozwolą zachować równomierną głębokość wbicia w glebę. Dzięki temu będzie ona dobrze przygotowana pod uprawę, a to zapewni roślinom optymalne warunki wzrostu i wpłynie na lepszą jakość plonów.

Zastosowanie wzmocnionych elementów przyczyni się także do oszczędności. Choć oczywiście trzeba się liczyć z większym kosztem zakupu takich części do pługa, dość szybko powinien się on jednak zwrócić. Przede wszystkim praca ostrymi narzędziami minimalizuje opory, z jakimi działa urządzenie, co ma bezpośrednie przełożenie na mniejsze zużycie paliwa. Ponadto żywotność wzmocnionych lemieszy i dłut może być nawet dziesięciokrotnie wyższa od ich tradycyjnych odpowiedników, w związku z czym nie ma potrzeby częstej wymiany. Pozwala to nie tylko na oszczędność pieniędzy i czasu, ale także zapobiega nieplanowanym przerwom w pracy.

Większa efektywność pracy, a także brak konieczności częstych wymian to tylko niektóre z argumentów przemawiające za tym, że stosowanie lemieszy i dłut w wersji wzmacnianej to doskonały wybór.

Back to top