balot

Dlaczego warto stosować siatki do balotów?

Siatka do balotów służy do profesjonalnego owijania przez rolników siana, słomy czy kiszonki. Wysokiej jakości pasza dla zwierząt to jeden z filarów wydajnego gospodarstwa hodowlanego, dlatego warto zadbać o to, aby była ona trwała i wysokiej jakości. Na rynku znaleźć można różne modele siatek, które różnią się między innymi wytrzymałością czy materiałem, z którego są wykonane. Niektóre gwarantują wytrzymałość na zrywanie 270 kilogramów, a nawet więcej. Siatka rolnicza to alternatywa do popularnego w Polsce sznurka. Naszym zdaniem, znacznie lepsza alternatywa pozwalająca efektywniej owijać bele po sianokosach. Dlaczego warto ją stosować? Poznaj zalety tego typu siatki rolniczej.

Zalety siatki do balotów

Wielu rolników coraz częściej wybiera siatki rolnicze do balotów i nie ma w tym nic dziwnego. Jest bardzo wiele korzyści, które przemawiają za ich używaniem. Zalety siatki do balotów to:

  • krótszy czas owijania beli,
  • mniejsza liczba obrotów potrzebnych do owinięcia w porównaniu do sznurka,
  • oszczędność robocizny i paliwa,
  • wydłużenie żywotności maszyny prasującej (jest mniej eksploatowana),
  • owinięta pasza jest zabezpieczona przed wodą, wilgocią i promieniowaniem słonecznym,
  • baloty mają regularny kształt i równą powierzchnię, co ułatwia ich transport i magazynowanie,
  • wysoka jakość kiszonki,
  • ograniczenie liczby odpadów.

Co więcej, otwarcie beli owiniętej siatką do balotów jest bardzo proste. Wystarczy przeciąć podwójną warstwę siatki i delikatnie zsunąć ją z paszy. Tak przygotowane bele na dłużej zachowują świeżość i stanowią wartościowy pokarm dla zwierząt.

Jak wybrać siatkę rolniczą?

Wybór odpowiedniej siatki rolniczej podyktowany jest przede wszystkim modelem posiadanej prasy. Niestety nieprawidłowe dopasowanie siatki może doprowadzić do problemów w trakcie owijania siana czy słomy. Należy zatem zwrócić tutaj uwagę na szerokość siatki. Najpopularniejsze modele mają 125 centymetrów. Jeśli natomiast chodzi o długość, w sprzedaży dostępne są najczęściej siatki pomiędzy 2000 a 4500 m. Wybierając odpowiedni materiał, najlepiej postawić na polietylen. Sprawdza się on doskonale w pracach polowych, jest elastyczny, odporny na rozciąganie oraz działanie wilgoci. Warto zwrócić również uwagę na to, aby siatka miała boczny napinacz. Dzięki temu nie będzie ona ześlizgiwała się z krawędzi beli po owinięciu. Oprócz tego musi wytrzymywać skrajnie wysokie temperatury oraz promieniowanie UV. Bardzo istotna jest też wytrzymałość siatki. Znaleźć można tanie modele, które przenoszą obciążenia rzędu 170 kg, a także wzmocnione idealne nawet do 270 kg i więcej.

Back to top