filtr kabinowy

Filtry kabinowe węglowe, czy warto?

Filtry kabinowe w ciągnikach rolniczych pełnią bardzo ważną funkcję – hamują przedostawanie się zanieczyszczeń do wnętrza pojazdu. Są niezwykle ważne, ponieważ dla układu oddechowego zagraża wiele czynników zewnętrznych. Są to między innymi szkodliwe gazy, bakterie, sadza, cząsteczki spalin, kurz drogowy, pyłki kwiatowe, a także substancje chemiczne i opryski stosowane na polach. Filtry kabinowe w ciągnikach rolniczych dbają o komfort w kabinie i odpowiadają za brak zanieczyszczeń wewnątrz pojazdu. Niestety, bardzo często zapomina się o ich wymianie, a przecież jest to bardzo niebezpieczne. Stary i zanieczyszczony filtr kabinowy naraża kierowcę na oddychanie bardzo szkodliwym powietrzem. Wpływa to na jego zdrowie, samopoczucie i zdolność do pracy. Sprawny i nowy filtr szczególnie ważny podczas takich prac rolniczych jak opryskiwanie pola chemikaliami. Dlatego szukając na przykład części do opryskiwaczy polowych przed sezonem, warto zastanowić się również nad stanem technicznym ciągnika i upewnić się, że filtry kabinowe nie są nadmiernie zużyte.

Rodzaje filtrów

Na rynku znaleźć można dwa rodzaje filtrów kabinowych do maszyn rolniczych i ogólnie pojazdów samochodowych:

  • filtry cząstek aktywnych,
  • filtry z węglem aktywnym.

 

Filtr cząstek aktywnych uznawany jest za podstawowy filtr, który oczyszcza powietrze z pyłków, kurzu oraz zarodników. Ich efektywna praca zależy od rodzaju zastosowanego materiału filtracyjnego, szczelności połączenia, konstrukcji części plastikowych oraz samego montażu filtra w kabinie ciągnika. Do filtracji najczęściej wykorzystuje się co najmniej dwie warstwy włókniny warstwowej.

Filtry z węglem aktywnym nazywane też filtrami węglowymi lub kombinowanymi wychwytują więcej zanieczyszczeń. Nie są to tylko cząstki stałe, ale również usuwają szkodliwe gazy. Dlatego ich używanie podczas prac rolniczych jest tak ważne dla zdrowia kierowcy.

Filtr cząstek stałych a węglowy

Czym różni się filtr cząstek stałych od filtra węglowego? Główną różnicę stanowi ich budowa, a co za tym idzie – efektywność oczyszczania powietrza. O ile filtr cząstek stałych jako część filtracyjną ma tylko włókninę, tak w filtrze kabinowych pomiędzy warstwami włókniny znajduje się dodatkowa warstwa węgla aktywnego. Stąd właśnie bierze się jego nazwa. Ta dodatkowa warstwa pochłania szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy z otoczenia. Dzięki niej filtr kabinowy może hamować więcej zanieczyszczeń. Filtr cząstek stałych zużywa się i niszczeje, ograniczając ilość świeżego powietrza dopływającego do kabiny. Natomiast w filtrach węglowych z biegiem czasu pogorszeniu ulega zdolność pochłaniania szkodliwych gazów.

Korzyści ze stosowania filtrów węglowych

Czy warto zacząć używać filtrów kabinowych węglowych? Są one zatem bardziej żywotne od filtrów cząstek stałych, a co za tym idzie – droższe. Jednak praca z opryskami polowymi, chemikaliami, tak dużą ilością pyłu i kurzu, jaka jest na polu, na pewno zdecydowanie przemawia za tym, aby przy kolejnej okazji sięgnąć po filtry węglowe. Dzięki nim rolnik nie będzie narażony na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, a chemia nie dostanie się do kabiny. Pewnym półśrodkiem jest stosowanie filtrów węglowych tylko podczas niebezpiecznych prac związanych z nawożeniem czy opryskiwaniem. Wykonując inne czynności na polu, filtr można zmienić na standardowy.

Dlaczego powinieneś zacząć stosować filtry węglowe w swoim ciągniku rolniczym? Głównie dlatego, że:

  • chronią drogi oddechowe przed szkodliwymi nawozami i inną chemią rozprowadzoną na polu,
  • lepiej wyłapują zanieczyszczenia z przepływającego powietrza przez adsorpcję,
  • są o wiele lepszym wyborem dla alergików, astmatyków i innych osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych,
  • zapewniają większą ochronę przed zanieczyszczeniami: gazy, przykre zapachy, dym papierosowy, opary, pleśń,
  • stanowi wstępną barierę przed filtrem HEPA, dzięki czemu ten długi jest wydajniejszy i ma dłuższą żywotność.

 

Zanieczyszczenia pochodzące z powietrza są bardzo niebezpieczne, szczególnie jeśli mowa o różnego rodzaju chemikaliach i opryskach. Szczególnie w przypadku alergików. Brudne, zapylone i skażone powietrze sprzyja rozwojowi kataru siennego, kaszlu, duszności, a nawet astmy. Warto sięgać po dobre i sprawdzone filtry wysokiej jakości, które faktycznie wpływają na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu.

Dodaj komentarz

Back to top