filtr

Jak często wymieniać filtry w maszynach rolniczych?

W pełni efektywna praca gospodarstw rolnych jest możliwa dzięki dużej ilości maszyn rolniczych. Ciągniki, traktory czy kombajny nie tylko ułatwiają codzienne czynności na roli, ale także przekładają się na obfitość plonów. Jako że poddawane są intensywnej eksploatacji i muszą znosić pracę w ciężkich warunkach, szczególnie istotna jest regularna dbałość o wszystkie ich podzespoły. Z tego powodu należy poddawać je regularnym przeglądom, podczas których ważną kwestią jest wymiana filtrów. Jak często wymieniać filtry w maszynach rolniczych?

Odpowiedź na zadane powyżej pytanie nie jest jednoznaczna, zależy bowiem nie tylko od rodzaju filtra, ale także od samej maszyny. Najważniejszą kwestią są zalecenia producenta, który powinien dokładnie wskazać optymalny czas wymiany i zawrzeć go w instrukcji obsługi pojazdu lub też w dokumencie określającym zasady gwarancji. Mimo to można wskazać pewne ogólne zasady dotyczące wymiany filtrów, w zależności od ich typu. Trzeba bowiem wiedzieć, że zdecydowana większość maszyn wyposażona jest w następujące filtry: oleju, hydrauliczny, powietrza, paliwa oraz kabinowy.

Jednym z najważniejszych filtrów jest filtr oleju, bowiem zapobiega on przedostawaniu się zanieczyszczeń do silnika. Czas jego wymiany uzależniony jest od marki maszyny rolniczej, jednak najczęściej powinien być wymieniany co 300 motogodzin. Przy wymianie warto również uwzględnić wiek maszyny oraz warunki jej pracy. Trzeba pamiętać również o tym, że filtr tego typu należy wymieniać podczas każdej wymiany oleju silnikowego. Przy wymianie oleju silnikowego warto pamiętać także o filtrze paliwa. Filtr wstępny trzeba wymieniać przy każdej wymianie oleju w silniku, natomiast filtr właściwy przy co drugiej wymianie.

Istotną funkcję pełni także filtr hydrauliczny, który ma za zadanie oczyszczanie układu hydraulicznego z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Wymienia się go zdecydowanie rzadziej niż filtr oleju – najczęściej co około 1200 motogodzin.

Jeśli zaś chodzi o filtry powietrza oraz kabinowy, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza, warto regularnie sprawdzać ich stan. Biorąc pod uwagę współczesną technikę oprysków i hermetyczną kabinę, dużą wagę powinno przykładać się do jakości powietrza, jakim oddycha operator. Zalecana jest zatem wymiana raz w sezonie wraz z ozonowaniem kabiny. Ponadto zapach stęchlizny czy też słabszy nawiew powinny być sygnałem, że należy wymienić filtr kabinowy. Z kolei filtr powietrza należy wymienić przynajmniej raz do roku lub też częściej, uwzględniając warunki pracy maszyny.

Regularne wymiana filtrów przekłada się na lepszą pracę maszyny, a także zdecydowanie wydłuża jej żywotność, dlatego też pod żadnym pozorem nie należy o niej zapominać.

Back to top