rozsiewanie nawóz na polu

Jak efektywnie rozsiewać nawóz?

Rozsiewanie nawozu nie jest proste. Aby czynność ta przyniosła jakikolwiek efekt, składniki odżywcze muszą być rozmieszczone zgodnie z zaleceniami producenta – równomiernie i w odpowiednim zagęszczeniu. Ważny jest nie tylko wybrany preparat, ale również technika wysiewu, wybór odpowiedniego siewnika rolniczego i jego przygotowanie do pracy. Producenci rozsiewaczy dołączają do swoich sprzętów tabele wysiewu, z której uzyskać można takie informacje jak ustawienie rozsiewacza w zależności od wymaganego tempa aplikacji nawozu. Zawsze można też wykonać próbę rozsiewu na niewielkim obszarze, aby dopasować parametry siewnika do optymalnych warunków.

Zrób przegląd siewnika

Maszyną niezbędną podczas wysiewu nawozu jest siewnik. Źle rozprowadzony preparat powoduje niższą wydajność upraw, dlatego sprawność tej maszyny odgrywa tutaj ogromną rolę. Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem pracy jest przegląd siewnika. Należy sprawdzić, czy jest sprawny i czy po poprzednim sezonie nie wymaga większych napraw. W razie jakichkolwiek usterek warto zamówić niezbędne elementy w sprawdzonym sklepie z częściami rolniczymi jeszcze przed rozpoczęciem prac. Podczas każdej aplikacji nawozu pamiętaj o tym, aby regularnie sprawdzać ustawienia urządzenia i kierować się parametrami sugerowanymi przez producenta. Pozwoli to uzyskać niski współczynnik zmienności aplikacji. Aby być pewnym, że wszystkie prace przebiegają zgodnie z planem, prowadź dziennik napraw, konserwacji i kalibracji siewnika oraz wszystkich innych sprzętów do wysiewu nawozu. Pamiętaj też, że siewnik wymaga regularnego czyszczenia – nie tylko po zakończonym sezonie, ale również w trakcie prac. Jeśli natomiast masz chwilowy przestój w pracy, zamknij pokrywę siewnika, aby nie dostały się nawozu żadne zanieczyszczenia.

Początkowo parametry siewnika rolniczego należy ustawić zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak ostatecznie zależeć one będą od gęstości nasypowej, wielkości granul nawozu i sypkości preparatu. Siewnik należy ustawić zgodnie z zaleceniami producenta, a także sprawdzić kilkakrotnie odmierzoną ilość preparatu. Jednak przed rozpoczęciem głównego rozsiewania nawozu, najpierw przetestuj maszynę, ustawienia i granulat na niewielkim obszarze pola. Pozwoli to skorygować ewentualne nieprawidłowości, na przykład rozstaw maszyny.

Kilka rad, jak wysiewać nawóz

Części do siewnika zamówione, urządzenie sprawdzone, a parametry siewu ustawione zgodnie z zaleceniami? Teraz można rozpocząć proces wysiewania nawozów. Jak efektywnie wysiewać nawóz? Przede wszystkim należy:

  • zachować właściwy tor jazdy i poruszać się w określonym schemacie, aby zawsze móc łatwo wrócić do miejsca, w którym została zakończona praca,
  • zachować odpowiednią odległość wysiewu,
  • zrezygnować z wysiewanego nawozu podczas silnych wiatrów i opadów,
  • zachować stałą prędkość jazdy – nawet kilka kilometrów różnicy może mieć wpływ na jakość wysiewu,
  • jechać stosunkowo wolno, aby równomiernie rozsiać nawóz nawet na nierównym gruncie,
  • kontrolować ilość nawozu w zbiorniku,
  • kontrolować siewnik podczas pracy.

 

Sprawdź warunki pogodowe

Czy wiesz, że warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na wysiew nawozu? Wybranie dnia o niekorzystnej pogodzie może znacząco obniżyć efektywność rozsiewania nawozu. Przede wszystkim należy pilnować wilgotności powietrza – niektóre granulki chłoną więcej wilgoci, co powoduje ich napęcznienie. Działa to jednak w dwie strony i nie powinno się nawozić pola podczas suszy. Warto również zrezygnować z prac podczas silnych wiatrów, które mogłyby rozrzucić nawóz. Oprócz tego lepiej unikać nawożenia w trakcie i tuż po deszczu, a także z samego rana, gdy na polu jest rosa.

Czym skutkuje źle rozsiany nawóz?

Błędy popełnione podczas rozsiewania nawozu na polu zmniejszają efektywność wysiewu, ale to nie wszystko. Mogą powodować zużycie zbyt dużej ilości nawozu czy też konieczność powtórzenia prac. Oprócz tego w trakcie wzrostu roślin mają wpływ na powstawanie plam na roślinach, więdnięcie liści, rozwój chorób, rozwój pasożytów, a nawet też obumarcie roślin. Dlatego rozsiewać nawóz powinno się zgodnie z zaleceniami producenta, za pomocą przygotowanej i sprawdzonej maszyny rolniczej, a także podczas odpowiednich warunków pogodowych.

Back to top