sianokiszonka

Jak zabezpieczyć sianokiszonkę?

Wielu rolników preferuje samodzielne przygotowywanie paszy swoim zwierzętom. Najczęściej wybieraną formą samodzielnego przygotowywania paszy dla zwierząt hodowlanych są sianokiszonki. To nic innego jak podsuszone rośliny formowane w bele i owinięte specjalną folią do sianokiszonki, która zapewnia optymalne warunki do fermentacji. Dobrze dobrana folia chroni paszę przed dostępem powietrza, czynnikami atmosferycznymi, a także zapobiega zepsuciu. Oprócz tego odgrywa ona ogromną rolę w całym procesie produkcji paszy, a także wpływa na wartości odżywcze paszy. 

Klucz do sukcesu – folia do sianokiszonki

Na rynku dostępnych jest wiele folii rolniczych do sianokiszonek. Którą z nich wybrać? Podstawową różnicę stanowi kolor folii. Wyróżniamy:

  • Biała folia do sianokiszonki – najpopularniejsza folia do sianokiszonek, którą stosuje do pokosu z pierwszych sianokosów. Dobrze chroni paszę przed przegrzaniem oraz intensywnym działaniem promieni słonecznych podczas gorących dni.
  • Zielona folia do sianokiszonki – drugi rodzaj folii, którą wykorzystuje się wyłącznie do drugiego oraz trzeciego sianokosu. Spowodowane jest to tym, że nieco mniej izoluje przed słońcem, dlatego podczas upalnych miesięcy pasza mogłaby się w niej zepsuć. Zieloną folię można podzielić na jasnozieloną oraz ciemnozieloną. Ta pierwsza lepiej sprawdzi się podczas drugiego pokosu, natomiast druga podczas trzeciego.
  • Czarna folia do sianokiszonki – czarna folia wykorzystywana jest do czwartego pokosu, ponieważ ona z kolei pochłania więcej promieniowania słonecznego niż biała czy zielona. Dzięki temu cała bela sianokiszonki może się odpowiednio nagrzać.

Odpowiednie przechowywanie sianokiszonki

Niestety, samo przygotowanie sianokiszonek i zostawienie ich na polu samym sobie nie wystarcza. Zadbać należy nie tylko o zahamowanie dostępu powietrza do wnętrza beli. Oprócz tego trzeba również pomyśleć nad odpowiednim przechowywaniem bel z sianokiszonką. Bardzo często układane są one na polu lub w stodole, niekiedy przykrywa się je specjalną folią. Jak się jednak okazuje, zabezpieczenie sianokiszonki wymaga nieco bardziej kompleksowego podejścia. Przede wszystkim warto pomyśleć nad specjalistycznymi silosami przygotowanymi specjalnie do przechowywania sianokiszonki. Mogą mieć one formę dołu jedynie z wykopaną ziemią lub zalanego betonem. Wówczas folią zabezpiecza się podłoże i ściany (zarówno przed dopływem powietrza, jak i wodą opadową), a także wierzch silosu – siatką ochronną i folia silosową. Często układa się również worki z piaskiem.

Jak otrzymać wysokiej jakości sianokiszonkę?

Wysokiej jakości pasza to dobrze żywione zwierzęta, co przekłada się na sukces gospodarstwa hodowlanego. Czego należy pilnować, aby otrzymać wysokiej jakości sianokiszonkę dla zwierząt? Poniżej kilka zasad, które należy bezwzględnie przestrzegać.

  1. Dokładnie zabezpiecz sianokiszonkę przed dostaniem się powietrza.
  2. Pilnuj terminu zbioru i dopasuj do niego odpowiedni kolor folii.
  3. Zadbaj o odpowiednie rozrobienie i ugniecenie masy do sianokiszonki.
  4. Nie dopuszczaj do fermentacji paszy o dużej wilgotności.
  5. Nie przedłużaj czasu przygotowywania sianokiszonki.
  6. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu i magazynowaniu sianokiszonki.
Back to top