kamera cofania

Jak zamontować kamerę w kombajnie?

Wiele nowoczesnych pojazdów poruszających się po drogach posiada kamery. Umożliwiają one podgląd tego, co na przykład dzieje się z tyłu. Ułatwia to przede wszystkim parkowanie. Dlaczego nie przenieść tej mody na maszyny rolnicze?

Kombajny zbożowe to bardzo duże pojazdy, którymi manewrowanie jest niezwykle trudne. Nawet po zamontowaniu kilku sztuk dużych luster widoczność podczas pracy jest ograniczona. Szczególnie jeśli kombajn po skończonym dniu trzeba zaparkować, wjechać w bramę lub przejechać wąską drogą. Kamera w kombajnie jest ogromnym ułatwieniem i daje kierowcy podgląd na to, co się dzieje z tyłu maszyny, ale nie tylko. Kamery mogą być również ustawione w taki sposób, aby pokazywały zawartość zbiornika lub były skierowane na przyczepkę podstawioną pod maszynę w celu załadowania jej zbożem. Na pewno spośród wszystkich akcesoriów i części do kombajnów kamery stanowią znaczne ułatwienie pracy.

Cały zestaw do montażu w maszynie rolniczej składa się z wyświetlacza zamontowanego w kabinie kierowcy, przewodów i kamery. Najczęściej montuje się jedną lub dwie kamery, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by było ich więcej. Mogą być skierowane tak, aby pokazywały tył, stan zbiornika na zboże lub być umiejscowione na końcu rury, z której sypie się zbiory. Dobrym miejscem na zamocowanie wyświetlacza jest bok szyby na dole lub na górze. Ważne, aby nie ograniczała ona widoczności. Kamery mogą mieć różne mocowanie w zależności od producenta, jednak najlepiej, jeśli urządzenie jest mobilne i można je przenosić między kombajnem a ciągnikiem. Doskonałym rozwiązaniem jest zamontowanie jej na przykład na neodymowych magnesach przyczepionych do metalowej ramy ciągnika lub do specjalnie przygotowanej i przymontowanej blaszki w innym miejscu.

Kamera cofania przewodowa a bezprzewodowa

W każdym dobrym sklepie z częściami rolniczymi bez problemu można znaleźć kamery cofania przewodowe i bezprzewodowe. W obydwu modelach kamerki oraz wyświetlacze potrzebują podłączenia do źródła zasilania. Monitor można podpiąć do kostki, kabla lub wiązki w kabinie, które umożliwiają przesył prądu po przekręceniu stacyjki. Dzięki temu włącza się sam przy każdym odpaleniu pojazdu. Wszystkie kable można ukryć pod listwą na przykład w słupku między szybami kabiny. Kamery natomiast mogą być podłączone do źródła zasilania na zewnątrz, które często znajdują się z tyłu lub w połowie długości kombajnu. Dzięki temu nie trzeba prowadzić przewodów z tyłu maszyny do kabiny. Różnica między dwoma modelami natomiast polega na sposobie przesyłu obrazu. W kamerach przewodowych dochodzi ilość dodatkowych kabelków, łączących kamery (często więcej niż jedną) z wyświetlaczem. Natomiast kamery bezprzewodowe wraz z monitorem wyposażone są w antenki i łączą się z monitorem na odległość. Kombajn jest bardzo duży, dlatego bezpieczne połączenie ze sobą wszystkich kabli w kabinie, a także ich umiejętne ukrycie może być kłopotliwe. Bezprzewodowe kamery do kombajnów to przede wszystkim ogromna wygoda.

Back to top