noże do sieczkarni

Jakie noże do sieczkarni w kombajnie gładkie czy ząbkowane?

Trudno sobie wyobrazić pracę na roli bez użycia kombajnu. Umożliwia on zbiór zbóż, a dzięki wyposażeniu go w dodatkowe elementy daje także wiele innych możliwości. Jednym z popularniejszych urządzeń przystosowanych do współdziałania z kombajnem jest sieczkarnia, za której efektywne działanie w dużej mierze odpowiadają noże.

Sieczkarnia to montowane do kombajnu urządzenie, które ma za zadanie rozdrobnienie resztek pozostałych po żniwach. Aby pozostała na polu słoma mogła pełnić funkcję nawozu musi zostać nie tylko odpowiednio rozdrobniona, ale także rozrzucona. Dzięki temu znacznie szybciej nastąpi rozkład zawartych w niej substancji, co przełoży się na późniejszą jakość gleby. Odpowiednie pocięcie słomy jest możliwe dzięki nożom, w jakie jest wyposażona sieczkarnia. Od ich ostrości zależy efektywność prac.

Na rynku można spotkać się z dwoma rodzajami noży do sieczkarni – gładkimi i ząbkowanymi. Niezależnie od rodzaju trzeba pamiętać o tym, że są to elementy, które podlegają naturalnemu zużyciu i co pewien czas należy je wymieniać. Wszelkie symptomy świadczące o stępieniu noża powinny skłonić rolnika to przełożenia go na drugą stronę, a jeśli ta również ulegnie zużyciu, jedynym wyjściem pozostaje wymiana. Choć dość często można spotkać się z mitem, że noże ząbkowane są znacznie trwalsze, to tak naprawdę dobrej jakości noże gładkie nie ustępują im jakością. Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami jest budowa. Noże gładkie jak sama nazwa wskazuje posiadają ostrze gładkie, natomiast ostrza noży ząbkowanych pokrywają charakterystyczne ząbki. Różnica na ogół występuje w cenie, bowiem noże ząbkowane są najczęściej droższe od gładkich.

Dokonując wyboru warto kierować się nie tyle rodzajem noża, co renomą producenta. Produkty sprawdzonych firm z pewnością będą charakteryzowały się dobrymi parametrami niezależnie od tego, czy wybierzemy noże gładkie czy też ząbkowane.

Back to top