olej

Jakie oleje dobierać do maszyn rolniczych?

Wysokiej jakości oleje i smary są niezbędne, aby wysokoobciążone maszyna rolnicza pracowała sprawnie na polu przez kilkadziesiąt godzin. Najczęściej rozróżniane są oleje hydrauliczne, oleje silnikowe, przekładniowe, a także uniwersalne lub wielofunkcyjne.

Dobór odpowiedniej substancji smarującej nie jest taki prosty. Oleje i smary wybiera się w zależności od:

  • modelu maszyny,
  • rodzaju układu,
  • wieku maszyny,
  • rodzaju wykonywanych prac i intensywności eksploatacji.

Trudno znaleźć olej, który będzie tak samo dobrze współpracował z nowym silnikiem kombajnu, jak i kilkudziesięcioletnim napędem ciągnika rolniczego. Dlatego zwrócenie uwagi na powyższe parametry maszyn jest tak bardzo ważne. Jeśli na rynku są oleje i smary dedykowane do konkretnych układów, warto wybierać właśnie te. Co w takim razie w przypadku olejów wielofunkcyjnych? One natomiast dobrze współpracują ze starymi maszynami. W końcu nowoczesne ciecze smarujące mogą być zwyczajnie za dobre w odniesieniu do kilkudziesięcioletnich modeli traktorów czy kombajnów. 

Wszelkie oleje i smary są kluczowe do prawidłowego funkcjonowania układów. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele substancji, podczas kupna warto zweryfikować takie parametry jak:

  • lepkość cieczy,
  • gęstość cieczy.

Właśnie pod względem lepkości i gęstości olejów i smarów producent przypisuje daną substancję do konkretnego modelu maszyny. Są to najważniejsze parametry, które decydują o funkcjonalności cieczy smarującej. 

Oleje silnikowe do maszyn rolniczych

Jednymi z częściej wymienianych olejów są oleje silnikowe. Ich odpowiedni dobór nie jest taki trudny, ponieważ producenci dzielą je w zależności od obciążenia, w jakim może pracować dana substancja. Jest to ogromnym ułatwieniem, ponieważ pozwala to dobrać olej silnikowy w zależności od eksploatacji. W maszynach rolniczych najczęściej wykorzystuje się silniki Diesla, a oleje do nich przeznaczone klasyfikuje się zgodnie z klasą jakościową ACEA. Wyróżniamy:

  • ACEA E2 – oleje używane do maszyn o przebiegach rocznych mniejszych niż 30 tys. km, 
  • ACEA E4 – oleje używane do maszyn o przebiegach rocznych pomiędzy 30 a 150 tys. km,
  • ACEA E6 –  najwyższej jakości oleje używane do maszyn o przebiegach rocznych do  150 tys. km,
  • ACEA E7 – oleje używane do maszyn o przebiegach rocznych mniejszych niż 40 tys. km,
  • ACEA E9 – najwyższej jakości oleje używane do maszyn o przebiegach rocznych do 40 tys. km.

Klasyfikacja ta nie jest jednak jedynym czynnikiem. Oleje silnikowe dobiera się też w zależności od lepkości, gęstości oraz temperatury działania. Najczęściej w przypadku maszyn rolniczych używa się oleje syntetyczne i półsyntetyczne. Do nowszych modeli rolniczy najczęściej wlewają 10W-40, które w połączeniu z klasą jakości ACEA E7 dają doskonały olej silnikowy. Natomiast jeśli chodzi o starsze maszyny, często wybiera się oleje mineralne, na przykład ACEA E7.

Jeden olej do wszystkich maszyn rolniczych

Wielu rolników zastanawia się, czy mieszanie olejów do maszyn rolniczych lub wybranie jednej substancji do wszystkich sprzętów to dobry pomysł. Nasza odpowiedź jest jedna: w żadnym wypadku! Niedopuszczalne jest używanie tego samego produktu do różnych układów oraz uzupełnianie niedoborów oleju zupełnie innym preparatem, który został wlany wcześniej. Mieszanie substancji różniących się lepkością i gęstością może być tragiczne w skutkach, jeśli chodzi o układy pojazdu. Najlepszym wyjściem jest używanie oleju tej samej firmy lub o takich samych właściwościach. Stosowanie jednego oleju do różnych układów również nie jest dobrym pomysłem. Nie bez powodu producenci rozróżniają oleje hydrauliczne czy silnikowe. Poszczególne maszyny i ich układy mają różne wymagania, a także pracują w odmiennych warunkach i są nierównomiernie eksploatowane. Innego oleju będzie potrzebował nowy, używany każdego dnia ciągnik rolniczy, a innego kilkudziesięcioletni siewnik używany przez kilka dni w skali całego roku.

Back to top