ciągnik

Na jakie części do maszyn rolniczych stawiać – oryginał czy zamienniki?

Obecnie kupno części do maszyny rolniczej nie stanowi większych problemów. W końcu ogromna ilość sklepów, a także rosnące zapotrzebowania klientów warunkują coraz większą produkcje. Podstawowe pytanie, które nasuwa się podczas wymiany któregokolwiek z komponentów w ciągniku czy traktorze, to wybór pomiędzy częściami nieoryginalnymi a oryginalnymi. Czy warto bazować przede wszystkim na oryginalnych częściach Claas, Massey Ferguson, Fendt czy innych popularnych producentów, czy może lepiej wybrać zamienniki i nieco zaoszczędzić? W naszym dzisiejszym wpisie bierzemy pod lupę obydwa rozwiązania i wskażemy, kiedy warto postawić na oryginalne części do ciągnika, kombajnu czy pługa, a kiedy zamienniki.

Różnica między częściami oryginalnymi a zamiennymi

Każdy sklep z częściami rolniczymi online zgodzi się, że klienci sięgają po oryginalne części Massey Ferguson, Claas czy Fendt wówczas, gdy sprzęt znajduje się jeszcze na gwarancji. Natomiast tańsze zamienniki wybierane są wówczas, gdy maszyna rolnicza jest starsza lub nie produkuje się do niej już części oryginalnych. O jakości części do maszyn rolniczych mówią różnego rodzaju oznaczenia na opakowaniach. Można znaleźć takie znak jaki OE, OEM, OEQ oraz AM. Co one oznaczają?

  • OE (original equipment) – części oznaczone logiem producenta i stosowane fabrycznie na tzw. pierwszy montaż,
  • OEM (original equipment manufacturer) – oryginalne części, stosowane zarówno jako zamienniki, jak i na pierwszy montaż,
  • OEQ (original equipment quality) – część nieoryginalna o jakości porównywalnej do części oryginalnej, której właściwości potwierdzone są atestami i certyfikatami (w polsce znane jako P),
  • AM – pozostałe części zamienne pozbawione certyfikatów jakości, sprzedawane jako tańsze (chociaż wcale nie gorsze) zamienniki.

Kiedy stosować części oryginalne do maszyn rolniczych?

Oryginalne części Massey Ferguson, Claas, Fendt, Challenger, Renault czy Unia najczęściej kupowane są przez osoby, które posiadają maszynę nową lub kilkuletnią. Zazwyczaj znajduje się ona jeszcze na gwarancji, a wymiana komponentu na część nieoryginalną mogłoby skutkować utratą gwarancji. Poza tym tego typu części do maszyn rolniczych wybierane są przez rolników, którzy posiadają nieco większy budżet na naprawdę. Często również stosuje się oryginały wszędzie tam, gdzie wymienia się jeden element większego podzespołu, a pozostałe części wchodzące w jego skład również są oryginalne. Przyjęło się, że jeśli chodzi o jeden główny element maszyny, lepiej nie mieszać oryginałów i tanich zamienników.

Kiedy kupować nieoryginalne części zamienne?

Nieoryginalne części do maszyn rolniczych, czyli tzw. tańsze zamienniki często wykonane są z tak wysokiej jakości materiałów, że trudno odróżnić je od oryginałów. Dlatego kupno tego typu części do kombajnu czy ciągnika nie jest obarczone większym ryzykiem. Kiedy w takim razie postawić na tanie części zamienne do maszyn rolniczych? Można je stosować do napraw:

  • pogwarancyjnych
  • starszych modeli maszyn,
  • maszyn i urządzeń o dużym przebiegu,
  • mniej istotnych komponentów.
Back to top