redlice

Redlice stopkowe czy talerzowe w siewniku?

Obfite i równomiernie wschodzące plony dobrej jakości to cel każdego rolnika. Nie dziwi więc fakt, że stale poszukuje on rozwiązań, które ułatwiłyby pracę i przełożyły się na zyski. W tym celu w gospodarstwach rolnych wykorzystywane są liczne urządzenia, wśród których na szczególną uwagę zasługuje siewnik, którego najważniejszym elementem są redlice siewne. Najczęściej można spotkać się z ich dwoma rodzajami – redlicami stopkowymi i talerzowymi. Na które się zdecydować?

Zadaniem siewników jest wysiew różnego rodzaju nasion. Aby było to możliwe, zostały one wyposażone w specyficzne części do siewników, na przykład  redlice siewne, które umieszczają nasiona w stworzonych przez siebie pasach siewnych. Następnie zasypywane są one ziemią i dociskane do podłoża. Głębokość siewu ma bezpośrednie przełożenie na jakość plonów, dlatego też bardzo ważne jest, aby dobrać redlice do technologii uprawy.

Redlice stopkowe

Są to najpopularniejsze z redlic, które dzięki prostej budowie charakteryzuj się najniższą ceną. Ich nieskomplikowana budowa wpływa także na niewielkie koszty konserwacji. Konstrukcja tego typu redlic to stopka o obłym kształcie, do której doprowadzany jest przewód nasienny. Ten typ budowy sprawia, że redlica stopkowa nie zagłębia się w glebę w takim stopniu, jak to ma miejsce w przypadku redlic talerzowych. Z tego powodu redlice stopkowe najlepiej sprawdzają się przy uprawie konwencjonalnej, nie nadają się jednak do uprawy uproszczonej. Najlepiej pracują przy mniejszych prędkościach roboczych, dlatego też są mniej wydajne od swoich talerzowych odpowiedników. Wadą redlic siewnych jest podatność na zapychanie, a także zmianę głębokości związaną z natrafianiem na przeszkody. Z tego powodu dobrze poradzą sobie jedynie na uprzednio przygotowanej roli pozbawionej resztek roślinnych.

Choć redlice stopkowe nie są pozbawione wad, za ich największe zalety należy uznać niską cenę i niewielkie koszty serwisowania. Będą dobrym wyborem do siewu tradycyjnego. Praca na glebie pozbawionej słomy i resztek roślinnych, a także kamieni z pewnością nie przysporzy problemów. Warto wziąć pod uwagę również fakt, że producenci na bieżąco udoskonalają redlice stopkowe, by ich działanie było jeszcze bardziej efektywne.

Redlice talerzowe

Ten rodzaj redlic cechuje znacznie wyższa cena od redlic stopkowych, jest ona jednak uzasadniona możliwością pracy w trudniejszych warunkach. Konstrukcja redlic opiera się na użyciu metalowych talerzy. W zależności od modelu mogą to być redlice jednotalerzowe lub dwutalarzowe. Czasami są również dodatkowo wyposażone w elastyczne tarcze oczyszczające. Rowek siewny w przypadku redlic tego typu wykonywany jest przez talerze, które jednocześnie odgarniają ziemię. Niebywałą zaletą jest fakt, że redlice talerzowe doskonale radzą sobie z resztkami pożniwnymi, które najczęściej są przez nie przecinane. Z tego powodu są one znacznie mniej podatne na zapychanie niż redlice stopkowe. Cecha ta sprawia, że mogą być używane do siewu w technologii uproszczonej. Poradzą sobie również z siewem w mulcz. Aby ich praca była optymalna, warto jednak pamiętać o odpowiednim docisku.

Redlice talerzowe mają wiele zalet, a największą z nich jest mała podatność na zapychanie i możliwość pracy w trudnych warunkach glebowych. Za wadę należy uznać natomiast wyższą cenę – zarówno zakupu, jak i ewentualnych napraw.

Podsumowując, zarówno redlice stopkowe, jak i talerzowe mają wady i zalety. Wybór powinien być zatem dostosowany do rodzaju siewu i warunków glebowych. Dokładne określenie swoich potrzeb z pewnością pozwoli wybrać odpowiednie redlice i przełoży się na obfitość plonów.

Back to top